2015. január 24., szombat

Sörösdobozból mécsestartó 2





Készítése már több időt igényel, mint az egyszerű alapforma, aminek leírását előző bejegyzésemben megtalálhatjátok (bk-create.blogspot.hu/sorosdobozbol-mecsestarto-1). Több helyen látható kép a bonyolultabb mécsesről, de elkészítési módjával eddig nem találkoztam a neten.
(Kisgyerekeknek nem ajánlott az elkészítése, mivel a használt eszközök és a doboz levágott pereme esetleg sérülést okozhat.)

Hozzávalók:
- Sörösdoboz
- Olló, sniccer
- Vonalzó
- Cellux
- Alkoholos filc
- Papír
- Vékony drót


Elkészítés:

1.
A sörösdoboz tetejét egyenesre vágjuk.
Tipp: Én először a doboz tetejénél egy "bemetszést" ejtettem a sniccerrel. (Csak óvatosan!) Utána ollóval folytattam a vágást. Amikor megszabadultam a doboz tetejétől, már sokkal könnyebben és egyenesebben lehetett szépre vágni a peremet az ollóval. Ha biztosra akarunk menni az egyenességet illetően, akkor be is rajzolhatjuk a vonalat vágás előtt. (Egy papírcsíkot ragasztunk körbe és a papír pereme mentén megrajzoljuk a vonalat alkoholos filccel.)




2.
Elkészítjük a beosztásokkal a papírcsíkot. (Ez fog segíteni abban, hogy egyenlő vastagságú csíkok szülessenek.) A papír mérete: 2,5 cm széles, 21 cm hosszú. 1,5 cm-ként jelzéseket húzunk rá. A papírcsíkot végül a doboz közepére felragasztjuk két végénél, körben. A jelöléseket követve alkoholos filccel jelöljük a pontokat a dobozon (alul és felül is).
Tipp: Lesz egy kis eltérés a paírcsík két végének összeérésekor. Itt most "csalnunk kell" egy kicsit!!! Simán megfelezzük a távot és középre húzzuk a vonalat. (A képen kék szaggatott vonallal jelölve.)




3.
A papírcsík leszedése után, a jelölések mentén ollóval felvágjuk a doboz oldalait. A vágások lehetőleg minél egyenesebbek legyenek és egészen a doboz aljáig, "ütközésig" érjenek le. Ha készen vagyunk, saccra ketté vágjuk középen a csíkokat (lényegében megfelezzük őket, így kapunk 28 db vékony csíkot). 




4.
Most szükségünk lesz a vékony drótra. 7 db, kb. 12 cm-es hosszúságú darabot vágunk. A doboz csíkjaiból 4 db egymás melletti csíkot enyhén kihajtunk, összefogunk, a két-két csíkot egymás felé fordítva (a képeken látható módon). A dróttal körbetekerjük az egészet. 
Az eljárást megismételjük az összes csíkkal, így kapunk 7 db, 4-es "egységet". Figyeljünk arra, hogy kb. egyforma helyen legyen az összekötözés mindenhol.




5.
Most ismét 7db, kb. 12 cm hosszú darabot vágunk a drótból. Két csíkvéget összefigunk két másik, szomszédos oldalon lévő csíkvéggel. Dróttal összekötjük őket. Megismételjük az eljárást, míg mindenhol nem végeztünk a kötözéssel.




6.
Amikor végeztünk, a kiálló/maradék csíkvégeket "eldolgozzuk". Rátekerjük egyesével a csíkokat egy vékony hengeres tárgyra. Legvégül igazíthatunk az egész szerkezeten kézzel, ha elcsúszott volna a forma itt-ott....és ezzel készen vagyunk, mehet bele a mécses...
Tipp: Én egy golyóstoll betétjét használtam, a vékonyabb végére tekertem a csíkmaradékokat.








2015. január 20., kedd

Sörösdobozból mécsestartó 1






Ezt az ötletet már régebben kipróbáltam, de még mindig nagyon jónak találom, ezért gondoltam megosztom én is, annak ellenére, hogy több helyen megtalálható az elkészítési módja. A legegyszerűbb forma elkészítése nem tart sok ideig, ráadásul az alapanyag beszerzése a felnőtteknek kellemes időtöltést nyújthat...
(Kisgyerekeknek nem ajánlott az elkészítése, mivel a használt eszközök és a doboz levágott pereme esetleg sérülést okozhat.)

Hozzávalók:
- Sörösdoboz
- Olló, sniccer
- Vonalzó
- Cellux
- Alkoholos filc
- Papír


Elkészítés:

1.
A sörösdoboz tetejét levágjuk egyenesre.
Tipp: Én először a doboz tetejénél egy "bemetszést" ejtettem a sniccerrel. (Csak óvatosan!) Utána ollóval folytattam a vágást. Amikor megszabadultam a doboz tetejétől, már sokkal könnyebben és egyenesebben lehetett szépre vágni a peremet az ollóval. Ha biztosra akarunk menni az egyenességet illetően, akkor be is rajzolhatjuk a vonalat vágás előtt. (Egy papírcsíkot ragasztunk körbe és a papír pereme mentén megrajzoljuk a vonalat alkoholos filccel.)





2.
Elkészítjük a beosztásokkal a papírcsíkot. (Ez fog segíteni abban, hogy egyenlő vastagságú csíkok szülessenek.) A papír mérete: 2,5 cm széles, 21 cm hosszú. 1,5cm-ként jelzéseket húzunk rá. A papírcsíkot végül a doboz közepére felragasztjuk két végénél, körben. A jelöléseket követve alkoholos filccel jelöljük a pontokat a dobozon (alul és felül is).
Tipp: Lesz egy kis eltérés a paírcsík két végének összeérésekor. Itt most "csalnunk kell" egy kicsit!!! Simán megfelezzük a távot és középre húzzuk a vonalat. (A képen kék szaggatott vonallal jelölve.)





3.
A papírcsík leszedése után, a jelölések mentén ollóval felvágjuk a doboz oldalait. A vágások lehetőleg minél egyenesebbek legyenek és egészen a doboz aljáig, "ütközésig" érjenek le.





4.
A következő lépésben a felvágott csíkok végét visszahajtjuk kb. 0,5cm-t. Így kapjuk meg a rögzítéshez a "kampókat".  Itt is érdemes ügyeskedni, hogy egyenes maradjon a a csík vége a visszahajtások ellenére is.





5.
Megfogjuk az egyik tetszőleges csíkot, ívesen behajtjuk és beakasztjuk kívülről a kampós végét a 3. bevágásunkba (órával ellentétes irányba haladjunk). A közvetlenül (jobbra) mellette lévő csíkkal is így járunk el. (A kis kampó így az előző csík kampója mellé kerül, a következő bevágásba). Így folytatjuk tovább, amíg minden csíkkal nem végeztünk.




6.
Utolsó lépésként a kis kampókat belülről még újra nyomjuk össze, hogy szorosabban akadjanak a bevágásokba. Ezzel el is készült a mű. Mehet bele a mécses.
Tipp 1: A sörösdoboz alja, ahová a mécses kerül egy kissé domború. Ahhoz, hogy ne mocorogjon a mécses, például celluxból egy kis hengert formázhatunk és a domborulatra ragaszthatjuk. Ha így helyezzük rá a kis teamécsest, nem fog elmozdulni középről.
Tipp 2: A mécses dekorálásához további mód is akad. Például kis kavicsokkal is kibélelhetjük, ahogy itt is láthatjuk: www.hobbycenter.hu/Evszakok/ives-mecsestarto-soeroesdobozbol.html. De használhatunk dekorkavicsot is. Esetleg teamécses helyett megfelelő átmérőjű gömbgyertyát, hengergyertyát is belerakhatunk a mécsestartóba.





2015. január 14., szerda

Doboz 3


Az eredeti dobozra itt találtam: /eskuvotrend.com/site/csinald-magad-szivecskes-bonbonos-doboz. Aztán kissé átalakítottam és a hajtogatási elvet felhasználva saját sablont készítettem belőle...




Elkészítés:


1.
A sablon nyomtatása (vastag A4-es papírra).
Tipp 1: Ha az otthoni nyomtató nem tud fotónyomtatni, akkor csak matt felületű papírra tudunk nyomtatni. Fényes felületűn nem szárad meg a nyomtató festéke és elkenődik. Ezt ki tudjuk játszani úgy, hogy egy sima papírra kinyomtatjuk a sablont, kivágjuk, majd egyszerűen átrajzoljuk a fényes lapunkra. Vonalzóval behúzzuk a szükséges vonalakat és már folytathatjuk is a munkát.
Tipp 2: Ha nincs otthon nyomtatónk akkor is megoldhatjuk a sablonkészítést például úgy, hogy sima fehér nyomtatópapírt fogunk, a sablont lementjük a gépünkre és megfelelő nagyságúra nagyítjuk a képét. Fogjuk a papírt, óvatosan a monitorra helyezzük és tompa fejű ceruzával átrajzoljuk. Persze tényleg vigyázva csináljuk, nehogy megsérüljön a gép monitora. 



2.
A formákat kivágjuk.
Tipp: Az íves formákat ívelt végű körömvágó ollóval érdemes vágni.


3.
Az éleket bekarcoljuk vonalzó mentén, pl. egy szöggel, hogy könnyebben lehessen majd hajtani az oldalakat és szép tiszta éleket kapjunk. A vonalak mentén minden élt behajtunk. Csak a "leveleket" hajtjuk kifelé.

4.
Következik a ragasztás. Csak egy ponton kell összeragasztani az oldalakat.
Tipp: A kétoldalú ragasztó jó megoldás erre! Ha nincs otthon hirtelen, akkor érdemes ehhez a művelethez viszonylag gyorsan száradó ragasztót használnunk. Az összeragasztandó felületet összefogathatjuk pl. egy hullámcsattal vagy csipesszel, hogy ne váljanak szét egymástól. Azonban az alsó csúcshoz nem fog leérni az összefogatás, így azt fogni kell, amíg meg nem szárad a ragasztó. 

5.
Lényegében készen vagyunk. Belerakhatjuk az ajándékot, a tetejét behajtjuk és a "levelek" tövében összekötjük például egy szalaggal, tüllel...





Sablon:







2015. január 12., hétfő

Ajándékdoboz 2





Elkészítés:


1. 
Sablon nyomtatása ( vastag A4-es papírra).


Sablon (letöltés: képre jobb egér katt - mentés másként)


2.
Formák kivágása.
Tipp: Ívelt végű körömvágó ollóval érdemes az íves részeket kivágni, kis vágásokkal haladva.



3.
Hajtási élek bekarcolása, majd egyszer ki-behajtani az élek mentén. Kezdődhet a dekorálás...
Tipp: Vonalzó mentén egy szöggel megoldható a dolog.



4.
A dekorálás befejezése után az egyik kivágott sablon mindkét csúcsát kilyukasztjuk. Utána a két sablont elforgatva egymáson, összeragasztjuk.
Tipp: Óvatosan kifúrhatjuk a lyukakat egy vastagabb szöggel.



5.
Ha megszáradt az íves részeket kihajtjuk és az egyik kilyukasztott oldallal összeragasztjuk kétoldalt. A többi oldalt/ívet ragasztás nélkül hagyjuk, így lesz nyitható/csukható a dobozunk.
Tipp: Hogy ne csússzanak el a formák egymáson, ill. ne kelljen órákon keresztül fogni a ragasztott részeket összefogathatjuk őket gémkapoccsal.



6.
Teljes száradás után és az ajándék elhelyezését követően összeállítjuk a dobozt. A lyukakon keresztül átvezetjük a kötözőt (ez lehet pl. színes vagy sima drót, vagy egyéb olyan anyag, ami "formázás" után megtartja az alakját). A dekorálás befejezéséhez nagyobb lyukú gyöngyöt használhatunk, áthúzva rajta a drót mindkét végét, majd  formázhatjuk.










2015. január 10., szombat

Ajándékdoboz


Ajándékdoboz készítése


Nemrégiben kezembe került egy ajánékdoboz. Nagyon megtetszett a formája, de a mérete túl nagy volt és egy-két szerkezeti megoldása sem volt megfelelő számomra. Ezért arra gondoltam, hogy az alap forma mintájára elkészítem a saját dobozomat és hozzá a sablont.




Elkészítés:

1. 
A sablon nyomtatása (A4-es vastag lapra)
Tipp: Ha nincs színes/mintás vastag papírunk használhatunk helyette pl. régi magazin vastag borító/fedlapját. Fényes felületű papírra nyomtatás esetén arra figyelni kell, hogy az otthoni nyomtatónk tudjon fotónyomtatni, mert ha nem, akkor nem fog megszáradni rendesen a nyomtatófesték a papír felületén és el fog kenődni. Ebben az esetben érdemesebb matt felületű papírnál maradnunk, vagy nyomtatás helyett átrajzolhatjuk a formákat a kiválasztott papírra.




Sablon (letöltés: képre jobb egér katt - mentés másként)



2. 
A formák kivágása. (a sablonon többféle dekorációs forma közül lehet választani)
Tipp: Az íves/kerek formákat ívelt végű körömvágó ollóval érdemes kivágni.

3.
A doboz sablon kivágása után, vonalzó mentén a hajtási éleket bekarcoljuk és behajtjuk.
Tipp: Egy sima szöggel jó eredményt kaphatunk.



4.
A dekorálás következik...
Ha kész, akkor a doboz átkötéséhez lyukat csinálunk a dobozon. Egy sima, vastagabb szög segítségével ki tudjuk fúrni a két lyukat.

5.
A doboz ragasztásánál ügyeljünk arra, hogy az egyik oldal teljesen nyitható maradjon. (Azon az oldalon tudjuk majd  az ajándékot ki/berakni. )
Tipp: Érdemes hosszú, enyenes hullámcsattal összefogatni a ragasztott részeket.




6.
A ragasztó száradása után az ajándékot belerakjuk, majd összekötjük a dobozt.




Jó alkotást!





2015. január 3., szombat

Kreatív újrahasznosítás

Kreatív Újrahasznosítás - Karkötő házi készítésű kötőhengerrel




Találtam a youtube-on egy nagyon jó kis videót ( https://www.youtube.com/watch?v=A8lTmF38mPA ). Nem volt kötőhengerem és kampóm a karkötő elkészítéséhez, de nagyon tetszett az ötlet, elhatároztam, hogy ezt akkor is kipróbálom. (Persze ha nagyon keresünk találhatunk olyan helyet, ahol lehet vásárolni kész kötőhengert és kellékeket.)
Itt hívnám fel a figyelmet arra, hogy a henger és kampó elkészítéséhez megfelelő eszközök és tapasztalat nélkül ne kezdjünk neki! Ha a családban, vagy ismerősök között van egy szaki, akit megkérhetünk, akkor tegyük meg!
A nagy kutatásban, ötletelésben találtam egy régi ásónyelet a "cuccok között". Hát fogtam magam, szorítóval leszorítottam és feldaraboltam (kb. 5cm hosszú és 3,5 cm átmérőjű henger kell). Satuba helyezve lyukat fúrtam a közepébe (kb. 1,5 cm átmérő). Csiszoló papírral egy kicsit átmentem a felületen. Az egyik végébe 3 szöget ütöttem. Ennél a résznél arra érdemes figyelni, hogy egyenlő távolságban legyenek a szögek egymástól. A kampó készítéséhez én egy vastag (kb. 2 mm átmérőjű, 13 cm hosszú), nehezen hajlítható drótot használtam. A végét elhajlítottam egy fogóval (kb. 1 cm-es rész), majd flex-el formáztam. Ezzel elkészültek az eszközök.

Tehát amire szükségünk van az eszközök létrehozásához:
- fűrész
- csiszolópapír
- satu/szorító
- 3db kisebb, közepes fejű szög
- kalapács
- fúró
- fogó
- flex vagy kézi reszelő
- henger formájú fa (pl: ásónyél, székláb, vastag faág.........)

Karkötőhöz:
- kb. 2,5 - 3 méter zsinór (ehhez olyan zsinórt/kötelet használjunk, ami nem szőrös-szálas, hanem sűrűszövésű, akár műanyagos (pl.: Paracord/Microcord zsinór), de egész pofás lesz vékony kenderkötélből is, de ezt csak végső esetben vessük be, mert nem egyenletes vastagságú maga a kötél)

Amikor elkészült különböző rögzítő csattokat és egyebeket használhatunk...én egyszerűen csak egy csomót kötöttem a végére. A kétoldalt túllógó zsinórral pedig könnyen rögzíteni lehet a csuklóra a karkötőt.

Elkészítés:
(A youtube videó elég jól mutatja a konkrét lépéseket)